Přetížení organizmu sportovní aktivitou. Sportování a prof. MUDr Pavel Pafko.

Historie pohybu  kolo je  prof. MUDr Pavla Pafko

Co vede k přepracování člověka ? O přetrénování sportovní zátěží

Přetrénování
Vzniká chronickým nepoměrem mezi tréninkovými dávkami a současnou úrovní zdatnosti a výkonnosti.
Etiologie
neúměrně vysoké tréninkové dávky, častá účast na soutěžích, monotónnost tréninku s nízkým emočním nábojem, nedostatečná doba zotavení mezi výkony
poruchy životosprávy, nedostatek spánku, nesprávná výživa a pitný režim
trénink v inkubační době při tzv. nemocech z nachlazení, při lokální infekci, v rekonvalescenci
přetížení v zaměstnání a při studiu, konflikty v rodinném životě aj.
náhlé bioklimatické změny (teplota ovzduší, vlhkost, nadmořská výška a změny biorytmu způsobené cestováním zejména ve směru zeměpisných délek)
Patogeneze
Jde hlavně o poruchu korové dynamiky CNS s narušením obvyklého průběhu reflexních dějů, kdy procesy podráždění a útlumu neprobíhají potřebně rychle a koordinovaně (především je oslaben vnitřní útlum). Dojde k nerovnováze ve vegetativním nervovém systému, kdy převládne buď adrenergní (sympatikotonické) nebo vagové (parasympatikotonické) ladění jak ve smyslu poruch napětí, tak dráždivosti a projeví se příznaky podobnými neuróze. Více jsou disponovány nevyrovnané typy osobnosti. Porucha zasahuje i humorální (endokrinní) složku, zejména nadledviny, a v důsledku toho také metabolizmus minerálů a vody.
Symptomatologie
Schematicky lze přetrénování rozdělit na dva typy, oba se sníženou výkonností:

Rekreační cyklistika les a cyklostezka
Sympatikotonický typ: vysoká dráždivost, senzitivita, poruchy spánku, nervozita, nechutenství, úbytek na váze, potivost. Je sklon ke klidové a pracovní tachykardii, pomalé zotavení, občasné zvýšení tělesné teploty, reakce jsou zrychlené, avšak se zhoršenou diferenciací, bývá třes. Koordinace pohybů je porušena ve smyslu “přestřelování”,sportovec se cítí i v klidu “nesvůj”, nemocný. Diagnostika tohoto stavu není obtížná, vyskytuje se spíše u mladých začátečníků a u sportovců kolektivních her, rychlostních a silových disciplín.

Parasympatikotonický typ: je velmi nesnadno diagnostikovatelný, protože se sportovec subjektivně cítí v klidových podmínkách dobře. Mívá ale nechuť k tréninku a po maximálních zátěžích přetrvává dlouhoúnava, ačkoliv je výkonnost nižší. Poněvadž chybí jasné objektivní příznaky, přičítá se tento stav nedostatku tréninku. Typické je, že zvýšení dávkování zátěže nevede k růstu výkonnosti a začarovaný kruh se uzavírá. Sportovec je flegmatický (deprese, apatie) a moc mu na tom nezáleží. Z objektivních příznaků lze pozorovat zvýšení diastolického TK při velké bradykardii, velmi pomalé “zapracování” na začátku tréninku, zpomalené reakce a snížení koordinací. Snižuje se také odolnost proti infekcím. Tento typ se manifestuje u zkušených sportovců, především ve vytrvalostních sportech.

Léčba
Úplné vysazení tréninku je nutné u sympatikotonického typu a tam, kde se na vzniku přetrénování podílelo onemocnění. Většinou to postačí spolu s dostatkem spánku, úpravou životosprávy, včetně stravovacího a pitného režimu. Vhodná je vitaminizace (A,B,C,E), podle indikace případně podávání sedativ.

U parasympatikotonického typu uspěje snížení tréninkových dávek, zařazení “hravého” (emocionálního) tréninku, opatření správné životosprávy a vitaminizace. U vrcholových sportovců je navíc nutná změna prostředí, vysazení z monotónnosti denního režimu, aplikace regeneračních procedur včetně sauny a vodoléčby (první typ vyžaduje procedury uklidňující, druhý typ spíše excitující). 
MUDr. František Jedlička

Poznámka (rozhovor s MUDr Pavel Pafko)  

Jak si udržujete kondici?

Sportem. Chirurg se nad operačním stolem hrbí a při operaci pacienta prostojí na stejném místě denně několik hodin, dýchá anestetika. Proto kompenzace sportem.

Hodně jezdím na kole, o víkendu pravidelně. Jezdím i na vysokém historickém kole - v posledních letech každoročně trasu z německého Pasova do Vídně, což je asi 300 kilometrů. Když mám čas, plavu v podolském bazénu, jezdím na kajaku po Vltavě a na Orlíku, kde mám chatu, rád nazuji kolečkové brusle a také trochu běhám.
 

Štítky a MENU

1968 Afektivní neurověda Afrodisiaka Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké školství Americké zdravotnictví Amerika Anatomie Antioxydanty Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Crux medicorum Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Empatie Epidemiologie Erythema migrans Etnika Febrilní křeče Flejberk Fotografie Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Hypnotika Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Insomnie Interna a kardiologie Invaze Ischemická choroba Janae Bradley Kašel Klysma neboli klystýr Kognitivní Kráťa Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Matka a její dítě Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy Minerály moderní medicina Motivace Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oheň Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Patologie Placebo efekt Počasí Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Probiotika Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Propedeutika Prostata Proteiny Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky Psychopatie Psychosomatická medicina Racionální výživa Radkin Honzák Radost Rakovina prostaty (caP) Relax Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Sociální sítě Somatizace a imunita Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Statiny Steak Steatóza jater Stomatologie strach stres Školní zdravotní služba Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka Urologie USA Úvod úzkost Verše Vilcacora Virosa Vitaminy Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zvěřina Židovský Životospráva a dlouhý život