Školní zdravotní služba.

Mé dcery se mne často ptají, proč v českých školách nejsou školní zdravotní sestry. V každé americké škole jsou školní zdravotní sestry, které asistují dětem v případě jakéhokoliv zdravotního problému (nevolnost, bolavý zub, úraz, vši,...) a které jsou oprávněné podávat dětem léky předepsané lékařem (třeba antibiotika).
Bývalé české zdravotní sestry už jen na obrázku doby
 V USA, z mé zkušenosti, když je dítě nemocné a bere antibiotika, může být ve škole, protože když bere antibiotika, není nakažlivé a není tudíž důvod k izolaci. Školní zdravotní sestry mají k dispozici zprávu lékaře žáka i instrukce k podávání léků, třeba antibiotik. Neznám české dítě, které by do školy chodilo třeba s angínou a ve škole bralo antibiotika. Evidentně, jiný kraj, jiné zvyklosti.
Když se dítě necítí dobře, školní zdravotní sestra změří teplotu a pokud teplota není víc než 100 Fahrenheitů (asi 37,7 C), dítě zůstává ve škole a je považováno za zdravé (osobní zkušenost).
V ČR jsem se v posledních měsících setkala s fenoménem dětské absence ze školy v důsledku rýmy a kašle třeba i týden a také jsem se setkala s fenoménem tzv. kontroly u lékaře. Po týdenní domácí léčbě lékař zhodnotí, zda dítě může zpátky do školy. To jsem v USA nezažila. Český systém je evidentně šetrný k lehce nemocným dětem. V USA rodiče berou děti k lékaři často jen proto, že potřebují potvrzení od lékaře, že dítě, ač nemocné, může jít do kolektivu. Rodiče potřebují jít do práce a když má škola podezření, že dítě je nemocné a dá to na vědomí rodičům, rodiče promptně navštíví lékaře, aby ten škole napsal zprávu, že dítě může být ve škole.
Hledám zlatou střední cestu a přemýšlím, kde je nějaká hranice mezi přílišnou péčí a občas možná i hypochondrií a mezi drsným systémem, který nevidí nic špatného na tom, že nemocné dítě je ve škole.Poznámka: Školní zdravotní služba byla retro-socialistickými zásahy některých nedobrých karieristů v Česku zrušena.
Některými taky lékaři co studovali VÚML a dostali se do popředí po ukončení aktivity prof. Švejcara! (Dunovský a spol.)
Léta budovaná Školní zdravotní služba v Česku přitom vykazovala výborné výsledky v prevenci. A dodnes tato dobře organizovaná pediatrická péče tady chybí. Služba pracovala samostatně v dětském lékařství a sestry i školní lékaři byli odborně vzděláni a doškolováni. Pro rodiče a školy ŠZS (školní zdravotní služba) zaznamenávala velké úspěchy v prevenci a dispenzarizaci dětských nemocí. 
Školní preventivní dětská péče chybí nejen rodičům, ale především školním dětem už od mateřských škol.

#školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie 
Štítky

Životospráva a dlouhý život Psychiatrie a psychologie Civilizační nemoci Ostatní Humor v medicíně Prevence Medicina Spánek a jeho poruchy Novinky a zajímavosti Pozitivní myšlení Stáří Psychosomatická medicina moderní medicina Diferenciální diagnostika Vtipné a pozitivní Americké zdravotnictví Demence Infekční nemoci Léčivé rostliny Patologie Racionální výživa Sociální sítě Úvod Alzheimerova choroba Dětské lékařství Historie Interna a kardiologie MIKROBIOLOGIE Metabolický syndrom Osobnostní patologie Oční (ophthalmologie) Zdraví Ze života lékařů Bolest Bylinky Gastroenterologie Lymeská Borelióza Meteorosenzitivita Nemoci prostaty Nemocný vypráví Osobnost lékaře Prostata Ateroskleróza Bylinky a spánek Cestovní medicina Dehydratace Deprese Glaukom Hypertensní choroba Imunita Laboratorní diagnostika Ledviny MUDr. Jan Hnízdil Neurologie ORL Prof. Koukolík Prof. MUDr. Pavel Pafko Rakovina prostaty (caP) Urologie Virosa Zdravotní pojištění emoce Afty Alternativní medicina Anatomie Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Chřipka Crux medicorum Deprivanti a deprivantství Diabetes mellitus Dna Dětská obezita Empatie Febrilní křeče Hepatologie Hyperpyrexie Kráťa Mikroorganismy Mozek Mozek a drogy Nefrologie Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Placebo efekt Psychoaktivní látky Sanitka Steatóza jater Stomatologie Ze života sestřiček Zácpa Obstipatio Závislost strach stres úzkost Afektivní neurověda Afrodisiaka Alergie Americké školství Amerika Antioxydanty Biochemie Bioklimatologie Blogy Bolesti nohou Chirurgie Cholera Cholesterol Citový mozek Dengue Divizna velkokvětá Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency Epidemiologie Erythema migrans Etnika Flejberk Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie GDX Access Gaudeamus igitur Google Hemagel Horečka Humor Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hypertenze Infekční koutky Instinkty Ischemická choroba Janae Bradley Kašel Klysma neboli klystýr Léky nové generace Lékárny M.Parkinsoni MUDr. Plzák Marek Slabý Max Kašparů Meduňka Mikrobiom Minerály Motivace Munchhausenův syndrom Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci štítné žlázy Nobelovy ceny Objevy Oldřich Vinař Ostropestřec mariánský Očkování Paliativní medicina Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Počítače a diagnostika Preexisting condition Premenstruační syndrom Propedeutika Proteiny Psychopatie Přetížení organizmu Radost Rychlá pomoc Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Steak TOPLekar.cz Tonometry Toxiny Transplantace Třezalka USA Verše Vilcacora Vitaminy Vlídné slovo Zvěřina cervicocraniální syndrom prof. Matějček psychoanalýza pudy Školní zdravotní služba Židovský

Vybraný příspěvek

Včasná opatření při horečce u dětí. Jak měřit teplotu. Hyperpyrexie. Febrilní křeče. Rychlá pomoc.

Dítě s horečkou nesmí být bez dozoru Pediatrie Horečka u dětí Včasné řešení situace u dětí v horečce Rady maminkám Pokud pozorujeme ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...