Choroby, které pomáhá ostropestřec léčit

Ostropestřec mariánský
LÉČIVÉ ROSTLINY

Z plodů ostropestřce se může vařit čaj.
 Důležité je, aby plody byly roztlučené. Tím se umožní vyluhování léčivých látek. Protože se silymarin velmi špatně vyluhuje do vody, tak se používají přípravky se standardizovaným obsahem silymarinu. Silymarin má na játra hned několik léčebných účinků. Váže se na receptory na membránách jaterních buněk, které propouštějí jedovaté látky, a tím zabraňuje jejich vniknutí do jaterní tkáně. Je to silný antioxidant, který chrání jaterní buňky před chemickými procesy zodpovědnými za většinu poškození. Dále povzbuzuje obnovu poškozených buněk jater a posiluje imunitní systém.
Používá se jako prevence před ztučněním jater a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater. V homeopatii se předepisuje při stejných neduzích a vedle toho ještě na zlepšení funkce žlučníku, proti žlučovým kamenům a při depresích.

Choroby, které pomáhá ostropetřec léčit:

infekční mononukleóza
EBV (virus Epstein-Baarové)
žloutenka
bakteriální onemocnění jater
tvrdnutí jater (cirhóza)
otravy z léků
následky chemoterapie

Medicína potřebuje pro játra dobrý ochranný prostředek. Játra poškozuje mnoho nemocí, mezi nimi například cirhóza, otrava houbami a hepatitida typu A, B a C. Lékařská věda bohužel nemá moc prostředků, které by mohla lidem s onemocněním jater nabídnout.
U žloutenky (hepatitis) lékaři doporučují odpočívat a zdržovat se činností, které by mohly játra dále poškodit, jako je například pití alkoholu nebo užívání drog. U otravy houbami je oficiální způsob léčby často neúspěšný a končí smrtí pacienta. U cirhózy mohou lékaři nabídnout jen úlevu od neodvratných následků.
Výzkum potvrdil, že výtažek z ostropestřce léčí všechny jmenované indikace bezpečně a účinně. Komise E, která vyhodnocuje léčivé rostli­ny pro německou obdobu FDA, schvaluje výtažek ostropestřce k léčbě onemocnění jater. 

Hepatitida . Několik evropských studií zjistilo, Že při porovnání paci­entů, kteří nedostávali silymarin, s pacienty, kteří jej dostávali, se druhá skupina uzdravila rychleji. V jedné italské studii dostávalo 20 lidí se žlou­tenkou buď léčebně neaktivní placebo, nebo silymarin. Lidem užívají­cím ostropestřec se játra normalizovala lépe a rychleji. 

Otrava houbami . Muchomůrky jsou velmi jedovaté houby a jejich jed napadá právě játra. Každý rok můžete ve sdělovacích médiích najít zprávy o vážném onemocnění a popřípadě i smrti lidí, kteří sbírali a jedli divoce rostoucí houby, aniž by byli schopni je správně určit.
Bez včasného lékařského ošetření nastává smrtelná otrava muchomůr­kami až v 50 procentech. Klasická lékařská péče (živočišné uhlí) některé životy zachrání, ale průměrná úmrtnost se stále pohybuje kolem 40 procent. Silymarin pravděpodobnost záchrany otrávených osob značně zvyšuje.
Sylimarin  vlastně zabraňuje jedu z muchomůrky proniknout do jater­ních buněk. V jedné německé studii byl 60 lidem podán silymarin poté, co omylem snědli muchomůrky, a nikdo z nich nezemřel. V jiné německé studii byla z 205 lidí otrávených muchomůrkami 189 lidem poskytnuta standardní lékařská péče a 161idem byl podán silymarin.

Vzhledem bodlák, který vyniká mezi rostlinami 

Ze 189 lidí jich zemřelo 24 procent, zatímco ve skupině, kde lidé užívali silymarin, nezemřel nikdo.
V jedné širokospektrální evropské studii zkoumali vědci 220 přípa­dů otrav muchomůrkami, ve kterých byli pacienti léčeni silymarinem. Úmrtnost dosáhla 13 procent, což je značně menší procento, než je tomu u standardního lékařského ošetření.

Cirhóza.   Několik studií se shodlo na tom, že ostropestřec stabilizuje funkci jater u lidí postižených cirhózou. V jedné studii bylo 170 lidem, z nichž 91 trpělo cirhózou způsobenou nesmírným užíváním alkoho­lu (u ostatních se cirhóza vyvinula z jiných příčin) - podáváno buď place­bo, nebo 200 miligramů extraktu ostropestřce třikrát denně. Po čtyřech letech zemřelo 31 lidí ze skupiny užívající placebo. Ve skupině užívající ostropestřec zemřelo pouze 18 lidí.
Jiný průzkum provedli skandinávští vědci na 97 alkoholicích s poško­zenými játry, ale dosud bez cirhózy. 47 lidem byl podáván silymarin po uobu 4 týdnů. V porovnání s lidmi užívajícími placebo se u lidí užíva­jících silymarin zjistilo výrazné snížení několika jaterních enzymů, které byly předtím neobyčejně vysoké. Vědci učinili závěr, že silymarin má značný potenciál ke znovuobnovení normální funkce jater.

Poškození jater způsobené užíváním drog .
 Alkohol není jedinou drogou, která může poškodit játra. V dostatečně vysokých dávkách můžou játra poškodit i běžné léky, jako je například acetaminofen.
Při jednom laboratorním pokusu ochránil silymarin játra zvířat, kte­rým byly podávány velké dávky acctaminofenu. V dalších studiích doká­zala stejná látka předejít vzniku poškození jater spojeného s antibiotiky, antidepresivy a léky podávanými proti psychózám.

Poškození jater způsobené jedy.
  Vědci zjistili, že silymarin dokáže minimalizovat poškození jater, které bylo vyvoláno jejich dlouhodobým vystavením vlivu několika jedovatých průmyslových látek. Při jednom pokusu bylo pracovníkům s poškozenými játry následkem toluenu a xylenu podáváno 140 miligramů silymarinu třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Výsledkem léčby bylo podstatné snížení jaterních enzy­mů, které byly před léčbou abnormálně vysoké.

Zdroj: cs.wikipedia.org,   Michael Castleman - Velká kniha léčivých rostlin


Štítky a MENU

1968 Afektivní neurověda Afrodisiaka Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké školství Americké zdravotnictví Amerika Anatomie Antioxydanty Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Crux medicorum Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Empatie Epidemiologie Erythema migrans Etnika Febrilní křeče Flejberk Fotografie Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Hypnotika Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Insomnie Interna a kardiologie Invaze Ischemická choroba Janae Bradley Kašel Klysma neboli klystýr Kognitivní Kráťa Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Matka a její dítě Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy Minerály moderní medicina Motivace Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oheň Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Patologie Placebo efekt Počasí Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Probiotika Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Propedeutika Prostata Proteiny Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky Psychopatie Psychosomatická medicina Racionální výživa Radkin Honzák Radost Rakovina prostaty (caP) Relax Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Sociální sítě Somatizace a imunita Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Statiny Steak Steatóza jater Stomatologie strach stres Školní zdravotní služba Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka Urologie USA Úvod úzkost Verše Vilcacora Virosa Vitaminy Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zvěřina Židovský Životospráva a dlouhý život