Školní zdravotní služba.

Mé dcery se mne často ptají, proč v českých školách nejsou školní zdravotní sestry. V každé americké škole jsou školní zdravotní sestry, které asistují dětem v případě jakéhokoliv zdravotního problému (nevolnost, bolavý zub, úraz, vši,...) a které jsou oprávněné podávat dětem léky předepsané lékařem (třeba antibiotika).
Bývalé české zdravotní sestry už jen na obrázku doby
 V USA, z mé zkušenosti, když je dítě nemocné a bere antibiotika, může být ve škole, protože když bere antibiotika, není nakažlivé a není tudíž důvod k izolaci. Školní zdravotní sestry mají k dispozici zprávu lékaře žáka i instrukce k podávání léků, třeba antibiotik. Neznám české dítě, které by do školy chodilo třeba s angínou a ve škole bralo antibiotika. Evidentně, jiný kraj, jiné zvyklosti.
Když se dítě necítí dobře, školní zdravotní sestra změří teplotu a pokud teplota není víc než 100 Fahrenheitů (asi 37,7 C), dítě zůstává ve škole a je považováno za zdravé (osobní zkušenost).
V ČR jsem se v posledních měsících setkala s fenoménem dětské absence ze školy v důsledku rýmy a kašle třeba i týden a také jsem se setkala s fenoménem tzv. kontroly u lékaře. Po týdenní domácí léčbě lékař zhodnotí, zda dítě může zpátky do školy. To jsem v USA nezažila. Český systém je evidentně šetrný k lehce nemocným dětem. V USA rodiče berou děti k lékaři často jen proto, že potřebují potvrzení od lékaře, že dítě, ač nemocné, může jít do kolektivu. Rodiče potřebují jít do práce a když má škola podezření, že dítě je nemocné a dá to na vědomí rodičům, rodiče promptně navštíví lékaře, aby ten škole napsal zprávu, že dítě může být ve škole.
Hledám zlatou střední cestu a přemýšlím, kde je nějaká hranice mezi přílišnou péčí a občas možná i hypochondrií a mezi drsným systémem, který nevidí nic špatného na tom, že nemocné dítě je ve škole.Poznámka: Školní zdravotní služba byla retro-socialistickými zásahy některých nedobrých karieristů v Česku zrušena.
Některými taky lékaři co studovali VÚML a dostali se do popředí po ukončení aktivity prof. Švejcara! (Dunovský a spol.)
Léta budovaná Školní zdravotní služba v Česku přitom vykazovala výborné výsledky v prevenci. A dodnes tato dobře organizovaná pediatrická péče tady chybí. Služba pracovala samostatně v dětském lékařství a sestry i školní lékaři byli odborně vzděláni a doškolováni. Pro rodiče a školy ŠZS (školní zdravotní služba) zaznamenávala velké úspěchy v prevenci a dispenzarizaci dětských nemocí. 
Školní preventivní dětská péče chybí nejen rodičům, ale především školním dětem už od mateřských škol.

#školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie 
Štítky a MENU

Afektivní neurověda Afrodisiaka Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké školství Americké zdravotnictví Amerika Anatomie Antioxydanty Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Crux medicorum Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Empatie Epidemiologie Erythema migrans Etnika Febrilní křeče Flejberk Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Chirurgie Cholera Cholesterol Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Instinkty Interna a kardiologie Ischemická choroba Janae Bradley Kašel Klysma neboli klystýr Kráťa Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy Minerály moderní medicina Motivace Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Munchhausenův syndrom Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Patologie Placebo efekt Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Propedeutika Prostata Proteiny Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky psychoanalýza Psychopatie Psychosomatická medicina pudy Racionální výživa Radost Rakovina prostaty (caP) Relax Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Sociální sítě Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Steak Steatóza jater Stomatologie strach stres Školní zdravotní služba Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka Urologie USA Úvod úzkost Verše Vilcacora Virosa Vitaminy Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zvěřina Židovský Životospráva a dlouhý život

Vybraný příspěvek

Včasná opatření při horečce u dětí. Jak měřit teplotu. Hyperpyrexie. Febrilní křeče. Rychlá pomoc.

Dítě s horečkou nesmí být bez dozoru Pediatrie Horečka u dětí Včasné řešení situace u dětí v horečce Rady maminkám Pokud pozorujeme ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...